List przewozowy i jego znaczenie w spedycji międzynarodowej
Spedycja międzynarodowa to pojęcie znacznie szersze od samego transportu. Jest to kompleksowa usługa, która polega na organizacji całego procesu przemieszczania towarów pomiędzy poszczególnymi krajami. W ramach spedycji międzynarodowej nie tylko przewozi się ładunki z jednego miejsca w drugie, ale także planuje się oraz zarządza wszelkimi czynnościami związanymi z ich transportem. Dzięki efektywnej spedycji towary trafiają do miejsca docelowego szybko i bezpiecznie.
Czym tak właściwie jest list przewozowy?
Osoby, które na co dzień nie zajmują się organizowaniem lub realizacją transportu, najczęściej nie wiedzą, czym dokładnie jest list przewozowy. W spedycji międzynarodowej dokument ten odgrywa ważną rolę, dlatego warto poznać jego znaczenie. List przewozowy (BOL) to dokument, który jest wydawany nadawcy przez przewoźnika. Znajduje się w nim potwierdzenie odbioru towarów, które są gotowe do wysyłki oraz określenie wszystkich warunków transportu. Jest to zatem pewien rodzaj umowy zawieranej pomiędzy nadawcą, odbiorcą a przewoźnikiem.
Najczęściej listy przewozowe są sporządzane wspólnie przez przewoźnika i nadawcę towarów. Zazwyczaj przygotowywane są w czterech egzemplarzach. Oryginał listu trafia do przewoźnika, a później do odbiorcy. Grzbiet to wersja sporządzana specjalnie dla przewoźnika, dlatego zostaje w miejscu nadania. Ceduła to egzemplarz, który powstaje specjalnie po to, aby móc pokwitować odbiór towarów, a wtórnik to kopia dla nadawcy.
Podczas całej trasy przewozu ładunków kierowca musi mieć przy sobie oryginał listu przewozowego. To bardzo istotne, ponieważ właśnie ten dokument jest najczęściej sprawdzany przez służby celne. Dzieje się tak, gdyż celnicy na podstawie zawartych w nim informacji dotyczących przewożonych ładunków, ustalają wysokość opłat celnych.
Jakie informacje muszą się znaleźć w liście przewozowym?
Prawo przewozowe określa, jakie informacje powinny znaleźć się w liście przewozowym. Nie może w nim zabraknąć: nazwy i adresu nadawcy oraz jego podpisu, dokładnych danych placówki przewoźnika, adresu i nazwy odbiorcy, a także dodatkowych oznaczeń (tylko w przypadku, kiedy wymaga tego sposób rozliczenia albo umowa zawarta między firmą transportową a nadawcą).