Międzynarodowa spedycja towarów w świetle przepisów
Międzynarodowy przewóz towarów to złożone zadanie. Wiąże się bowiem nie tylko z zagwarantowaniem terminowego, bezpiecznego i zoptymalizowanego przewozu ładunków do miejsca docelowego, ale również ze spełnieniem szeregu wymogów prawnych i sporządzeniem licznych dokumentów. Pracownicy firm logistycznych oferujących spedycję międzynarodową muszą zatem doskonale znać aktualne przepisy prawne obowiązujące w poszczególnych krajach. Tylko w ten sposób spedytor jest w stanie zapewnić odpowiednią obsługę formalno-prawną organizowanego transportu.
Jakie dokumenty są wymagane w międzynarodowej spedycji towarów?
Aby legalnie i bezpiecznie wywieźć towar poza granice państwa albo przywieźć ładunek z innego kraju, należy przygotować wiele ważnych dokumentów. Oto najważniejsze z nich:
1. Zlecenie spedycyjne
Dokument wystawiany przez eksportera albo importera, a następnie przyjęty przez spedytora. To właśnie na jego podstawie spedytor wykonuje swoje usługi, a jeżeli nie została wcześniej zawarta umowa, przejmuje jej funkcje i jest wiążący. Musi dokładnie określać jakie towary i w jakiej ilości będą oddane do transportu spedytorowi, a także ile opakowań będzie przewożonych, jaki jest ich ciężar, wymiary oraz kubatura. W zleceniu określa się również dokładny zakres zlecanej usługi i wszystkie inne dane potrzebne, aby móc prawidłowo zrealizować przewóz.
2. Instrukcja wysyłkowa
To dokument wystawiany przez spedytora, kiedy otrzyma i przyjmie zlecenie spedycyjne. Jest on przeznaczony dla dostawcy. Zawarte są w nim dokładne informacje dotyczące: ilości i typu przewożonego towaru, rodzaju zastosowanych opakowań, przygotowania towaru do wysyłki, miejsca oraz terminu załadunku, trasy przewozu, odprawy celnej oraz wielu innych czynności związanych z transportem międzynarodowym.
3. Międzynarodowy list przewozowy
To podstawowy dokument określający warunki przewozu ładunków. Zawiera takie informacje, jak: dane nadawcy, przewoźnika i odbiorcy towaru, termin i miejsce jego nadania, przewidziane miejsce dostawy, koszty związane z transportem oraz instrukcje potrzebne do załatwienia wszelkich formalności celnych. W takim liście znajduje się także wykaz dokumentów, które zostały przekazane kierowcy.
4. Wzór specyfikacji towarowej
Dokument ten jest sporządzany przez eksperta. Znajduje się w nim dokładna specyfikacja przesyłki, którą ma doręczyć we wskazane miejsce spedytor. Specyfikacja towaru jest niezbędna do odprawy towaru, stanowi zabezpieczenie przed wysyłką nieprawidłowego zamówienia, a także jest podstawą do wystawienia listu przewozowego.
5. Formularz SAD
SAD to Jednolity Dokument Administracyjny. Używa się go we wszelkich formalnościach celnych. Dotyczy wszystkich rodzajów towarów bez względu na ich pochodzenie. Pełni funkcję statystyczną, dlatego tak istotne jest złożenie go na właściwym formularzu. Stosuje się go we wszystkich procedurach dotyczących obrotem towarami spoza Unii Europejskiej.
6. Karnet TIR
To dokument stosowany w przypadku międzynarodowego transportu drogowego. Dzięki niemu możliwy jest przewóz samochodowy bez potrzeby odbywania kontroli celnej we wszystkich krajach znajdujących się na trasie przejazdu oprócz kraju nadania i przeznaczenia.