Transport a spedycja - dlaczego nie należy mylić tych pojęć?
Pojęcia takie, jak transport, logistyka czy spedycja są często wrzucane do jednego worka znaczeń i używane jako wyrazy bliskoznaczne. Co prawda należą one wszystkie do branży TSL (transport-spedycja-logistyka), jednak nie są to synonimy, dlatego warto zdać sobie sprawę z tego, co dokładnie je różni i używać zgodnie z ich znaczeniem. W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy, czym jest transport, a czym spedycja, żebyś już nigdy więcej nie mylił owych pojęć.
Czym jest spedycja i co ją odróżnia od logistyki?
Chcąc w największym skrócie wytłumaczyć, czym jest spedycja, można powiedzieć, iż jest to działalność polegająca na organizowaniu przewozu towarów. A więc są to wszelkie praktyczne czynności oraz związane z nimi formalności, których celem jest sprawny przewóz ładunków od nadawcy do odbiorcy. Aby takie zadanie mogło być zrealizowane, trzeba najpierw dobrać odpowiednie środki transportu, zaplanować sposób przewozu towarów, a także optymalną trasę przejazdu. Spedycja to także dbanie o to, aby przewóz towarów odbywał się zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami. Wyróżniamy spedycję: międzynarodową, krajową, publiczną oraz własną.
Często spedycja mylona jest z logistyką, która jest znacznie szerszym pojęciem i różni się od niej zakresem oraz charakterem wykonywanych czynności. Logistyka jest bowiem usługą polegającą na planowaniu przepływu towarów. W jej zakres wchodzi również dbanie o to, aby zarządzanie ładunkami przebiegało efektywnie i bez żadnych zakłóceń. Spedycja jest więc częścią logistyki.
Jaki jest zakres obowiązków spedytora?
Spedytor to przedsiębiorstwo, które zajmuje się profesjonalnym organizowaniem przewozu ładunków na zlecenia swoich klientów. Jego zadanie polega na organizowaniu efektywnego transportu, wystawianiu i kompletowaniu niezbędnych dokumentów spedycyjnych (np. listów przewozowych), doborze odpowiedniego środka transportu, zgłoszeniu towaru do odprawy celnej, nadawaniu przesyłki, magazynowaniu towaru, opracowywanie sprawozdań o aktualnym stanie przesyłki, a także zadbaniu o stosowne ubezpieczenie ładunku na czas przewozu. Żeby usługa spedycyjna mogła być świadczona na najwyższym poziomie, spedytor musi mieć dużą wiedzę i doświadczenie z zakresu transportu, handlu oraz ekonomii.
Co to jest transport i czym dokładnie różni się od spedycji?
Transport to jeden z elementów spedycji – jest to praktyczna realizacja przewozu ładunków. Znaczenie tego pojęcia jest więc znacznie węższe od logistyki czy spedycji. Usługa transportowa polega na odpłatnym przemieszczeniu wskazanych towarów z punktu A do punktu B. W zależności od zastosowanego środka transportu transport dzieli się na: drogowy, kolejowy, morski oraz powietrzny. Wyróżniamy transport krajowy oraz międzynarodowy. Ładunki mogą przebyć całą trasę, podróżując tylko jednym środkiem transportu albo na trasie są przeładowywane na inny jego rodzaj – mówimy wtedy o transporcie intermodalnym, czyli takim, który wykorzystuje różne metody przewozu, aby ładunek mógł szybko i bezpiecznie dotrzeć do miejsca docelowego (np. samolot i samochód albo statek i samochód).